Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

W trosce o seniorów

Data publikacji: 2018-12-06, Data modyfikacji: 2018-12-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu przyłączyła się do realizacji projektu mającego na celu podwyższenie bezpieczeństwa w gospodarstwach domowych seniorów. W poniedziałek 3 grudnia 2018 r. w Rawiczu Fundacja Enea, Stowarzyszenie MY50+ oraz Enea Operator zorganizowały spotkanie z seniorami w ramach projektu „Enea dla pokoleń, wspólnie o bezpieczeństwie”. Uczestnikami ponad dwugodzinnych zajęć byli członkowie Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Miejsca na auli 1. Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu zajęło sześćdziesięcioro starszych mieszkańców miasta. Oprócz informacji i przestróg dot. m.in. działalności oszustów żerujących na łatwowierności seniorów, część spotkania poświęcono również na zasady udzielania pierwszej pomocy. Odrębnym punktem programu były zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym. Prelegentem z tej dziedziny był mł. bryg. Krzysztof Skrzypczak, naczelnik wydziału ds. operacyjno – szkoleniowych KP PSP w Rawiczu. Podczas swojego wystąpienia zwrócił szczególną uwagę na zagrożenia nasilające się w tzw. sezonie grzewczym. Wskazał najczęstsze przyczyny powstawania pożarów w domach i mieszkaniach oraz poinstruował w jaki sposób im przeciwdziałać. Przestrzegał także przed śmiertelnie niebezpiecznym tlenkiem węgla, potocznie nazywanym „czadem”. Mówił w jakich okolicznościach powstaje ten gaz, dlaczego jest tak groźny, jakie są objawy podtruwania oraz jakie kroki podejmować w celu minimalizowania prawdopodobieństwa pojawienia się „cichego zabójcy”. Zachęcał również uczestników spotkania do wyposażania mieszkań w czujniki tlenku węgla i dymu. Sześć takich właśnie urządzeń (czujników tlenku węgla), ufundowanych przez organizatorów, zostało rozlosowanych wśród osób, które w trakcie spotkania prawidłowo rozwiązały test wiedzy o bezpieczeństwie. Jako strażacy po raz kolejny apelujemy o zachowanie maksymalnych środków bezpieczeństwa podczas użytkowania urządzeń grzewczych. Codziennie docierają do nas informacje o tragicznych zdarzeniach będących skutkiem ulatniania się tlenku węgla (czadu). Przypominamy interwencję w Potrzebowie (gm. Bojanowo), gdzie w sytuacji zagrożenia znalazła się czteroosobowa rodzina ogrzewająca mieszkanie piecem kaflowym, czy też wypadek w Wąsoszu, gdzie podczas kąpieli, w łazience wyposażonej w piecyk gazowy, podtruł się 13 – letni chłopiec. Dziś tragiczne informacje napłynęły z Kościana. Tam wczoraj wieczorem czad zabił 11 – latka, a cztery inne osoby uległy podtruciu. Porady strażaków dot. zachowania się w sytuacji powstania pożaru lub wystąpienia tlenku węgla znajdziesz TUTAJ. Opracowanie i zdjęcia: mł.bryg.Krzysztof Skrzypczak, oficer prasowy komendanta powiatowego PSP

Pełna treść wiadomości na: rawicz.psp.wlkp.pl/?p=2623
rawicz.psp.wlkp.pl, Źródło artykułu: rawicz.psp.wlkp.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  rawicki

  Powiat rawicki – najmniejszy pod względem powierzchni w województwie wielkopolskim. Powiat rawicki powstał na mocy ustawy administracyjnej z 1999 roku. Siedzibą powiatu, a tym samym jego władz jest Rawicz. Powiat obejmuje gminy: Bojanowo, Jutrosin, Miejska Górka, Rawicz, Pakosław. Powierzchnię 553 km² zamieszkuje ludność w liczbie 60 tys.

  Atuty regionu to bez wątpienia liczne zabytki i tereny rekreacyjne. Tutejsi mieszkańcy są wyjątkowo gościnni, ważna jest dla nich tradycja przodków. Ważną pozycje na gospodarczej mapie Wielkopolski powiat zawdzięcza zagranicznym inwestycjom m.in. w przemysł papierniczy i motoryzacyjny.

  Do stolicy powiatu można dojechać drogą krajową nr 36 i wojewódzką 434.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola