Belka
Środa, 12 Grudnia 2018   imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Czad nie śpi

Data publikacji: 2018-11-30, Data modyfikacji: 2018-11-30
A A AWydrukDrukuj  
 
Bardzo groźna sytuacja miała miejsce w sobotni wieczór w Potrzebowie k. Bojanowa. Ulatniający się czad „zaatakował” cztery osoby przebywające w jednym z mieszkań. Konieczna była ich hospitalizacja. Dyżurny Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu w sobotę 24 listopada 2018 r. kilka minut po 21 został poinformowany przez dyspozytora medycznego z Leszna o podejrzeniu zatrucia się tlenkiem węgla czworga mieszkańców Potrzebowa. Na miejsce zdarzenia natychmiast wysłani zostali strażacy PSP z Rawicza oraz ochotnicy  z Bojanowa i Sowin. Kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym udzielili druhowie z Bojanowa. Przybyły lekarz podjął dezycję o przewiezieniu dwóch podtrutych kobiet    i dwóch mężczyzn do szpitala. Użyty przez strażaków detektor wielogazowy wykrył w mieszkaniu, które ogrzewane było przy pomocy pieca kaflowego, obecność tlenku węgla. Stężenie tego śmiertelnie niebezpiecznego gazu wynosiło 50 ppm. Zauważyć jednak należy, że pomiaru dokonano już po częściowym przewietrzeniu pomieszczeń. Nie trudno sobie wyobrazić finał tego zdarzenia, gdyby domownicy zlekceważyli swoje dolegliwości jakimi były osłabienie, ból i zawroty głowy. Na szczęście jeden z mężczyzn podzielił się informacją o złym samopoczuciu całej czwórki z siostrą mieszkającą w tej samej miejscowości. Ta z kolei podejrzewając ulatnianie się czadu natychmiast wezwała pomoc .   Trwa sezon grzewczy, więc warto a nawet trzeba przypominać o grożącym niebezpieczeństwie wystąpienia tlenku węgla, potocznie nazywanego czadem. Ten „cichy zabójca” każdego roku przynosi śmiertelne żniwo. W połowie listopada br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu odbyły się kolejne zajęcia edukacyjne dot. zagrożeń występujących w tzw. sezonie grzewczym. Tym razem uczestniczyło w nich 19 osób, głównie przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu rawickiego. Teraz przed nimi ważne zadanie – propagowanie tematyki „czadowo – pożarowej” wśród swoich najbliższych, sąsiadów i znajomych. Nie przestajemy apelować do Państwa o zachowanie szczególnej ostrożności podczas użytkowania urządzeń grzewczych. Porady strażaków dot. zachowania się w sytuacji powstania pożaru lub wystąpienia tlenku węgla znajdziesz TUTAJ. Opracowanie i zdjęcia: mł.bryg.Krzysztof Skrzypczak, oficer prasowy komendanta powiatowego PSP  

Pełna treść wiadomości na: rawicz.psp.wlkp.pl/?p=2577
rawicz.psp.wlkp.pl, Źródło artykułu: rawicz.psp.wlkp.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  rawicki

  Powiat rawicki – najmniejszy pod względem powierzchni w województwie wielkopolskim. Powiat rawicki powstał na mocy ustawy administracyjnej z 1999 roku. Siedzibą powiatu, a tym samym jego władz jest Rawicz. Powiat obejmuje gminy: Bojanowo, Jutrosin, Miejska Górka, Rawicz, Pakosław. Powierzchnię 553 km² zamieszkuje ludność w liczbie 60 tys.

  Atuty regionu to bez wątpienia liczne zabytki i tereny rekreacyjne. Tutejsi mieszkańcy są wyjątkowo gościnni, ważna jest dla nich tradycja przodków. Ważną pozycje na gospodarczej mapie Wielkopolski powiat zawdzięcza zagranicznym inwestycjom m.in. w przemysł papierniczy i motoryzacyjny.

  Do stolicy powiatu można dojechać drogą krajową nr 36 i wojewódzką 434.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola